Blog

DJ olmak istiyorum ne yapmalıyım diyen Radyo Kendini Dinle‘nin radyo dinleyicisi pek çok arkadaşımız, son zamanlarda bizlere ulaşmakta. Bu arkadaşlarımız herhangi bir deneyimleri ya da maddi beklentileri olmadığını da belirtmekteler. Bu yazıyı özellikle onlara, yani DJ olmak istiyorum ne yapmalıyım diyen arkadaşlarımıza hazırlamak istedik. Radyo Kendini Dinle olarak kendilerine yardımcı olabiliriz çünkü. Ve pek çok radyo dinleyicisinin de, mikrofon karşısına geçmek yani DJ olmak istediğini tahmin edebiliyoruz. Peki DJ olmak istiyorum ne yapmalıyım diyen kişiler hangi yolları izlemeli?

Radyo Kendini Dinle olarak, gönlümüz, radyo dinleyicilerimiz arasından DJ olmak isteyen herkesi ekip arkadaşı olarak aramıza dahil etmeyi ve bizimle ekip arkadaşı olmalarını sağlamayı istiyor. Bu noktada, konu hakkında hiç bilgisi olmayan arkadaşlarımıza bile yardımcı olmak isteriz; ama bunun için kendilerinin de çaba sarf etmeleri gerekiyor. Çünkü yoğun çalışma temposu dolayısı ile biz de zaman sıkıntısı yaşamakta, bazen yayınlarımıza bile zor yetişmekteyiz. Peki şu anda bu yazıyı okuyan ve DJ olmak istiyorum ne yapmalıyım diyen bir kişinin izlemesi gereken adımlar neler?

DJ Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

■ İlk olarak bilgisayarınıza, yayınlarınızı radyo dinleyicilerimize ulaştırabilmek adına kullanmanız gereken programı yüklemelisiniz. Windows 7 kullanıyorsanız bu program kesinlikle SAM 2 olmalı. Ancak Windows 10 kullanıcısı iseniz SAM 4, SAM 5, RadioBoss gibi üst sürümlerden birini tercih etmelisiniz. Bizim ilk tercihimiz her zaman RadioBoss ve Windows 10’den yana olmuştur. Programı bilgisayarınıza kurmanızın sonrasında biraz şarkı çalabilir ve izleyerek, programın çalışma mantığını öğrenebilirsiniz.

■ Yayın yapmak için gerekli araçların sizde mevcut olduğundan emin olun. Mikrofonu olmayan, bilgisayarında şarkı yüklü olmayan arkadaşlarımız da zaman zaman DJ olmak istiyorum ne yapmalıyım şeklinde sorularla Radyo Kendini Dinle’ye başvuruda bulunuyorlar. Bunu, önce gerekli araç gereçlerinizi tamamlayıp, sonrasında yapmalısınız. Şarkı indirebiliyor musunuz? Mikrofonunuz var mı? Eviniz yayın yapmaya müsait mi? Sonuç itibari ile Radyo Kendini Dinle’de yayın yapmak için bir yere gitmeyeceksiniz. Bunu evinizde bulunan bilgisayarınızdan, kendi araç gereçlerinizle yapacaksınız. Bu detayı özellikle belirtiyoruz; çünkü stüdyomuzun yerini soran, evde yayın yapamayacağını belirten arkadaşlarımız, Radyo Kendini Dinle’de DJ olmak istiyorum ne yapmalıyım şeklinde sorularla bize başvuruyorlar. Bu aşamayı da tamamladığımızı düşünüyor ve diğer adıma geçiyoruz.

■ Bilgisayarınıza Skype yükleyin. DJ olmak istiyorum ne yapmalıyım diyen arkadaşlarımız, Skype ile ne yapacaklarını merak ediyor olabilirler. Skype, WhatsApp gibi bir anlık iletişim aracıdır. Bizim sizinle telefonda iletişim kurmamız gibi bir durum söz konusu değildir. DJ başvuru formunu dinleyen arkadaşlarımız her ne kadar telefon numaralarını bizimle paylaşsalar da, kendilerine bu numaradan ulaşım sağlamaz, sadece mail adreslerine dönüş yaparız. Ve gönderdiğimiz mail Spam’a düşerse muhtemelen görmezler ve belirli sürenin sonunda o mail silindiği için, bizim kendilerine dönüş yapmadığımızı düşünürler. Tüm bu iletişim sorunlarını gidermenin tek yolu Skype kullanımı olacaktır.

■ Tüm eksikleri tamamladığınızda, üst menüde yer alan DJ OL butonuna tıklayın ve başvuru formumuzu doldurun. Buraya, eklemek istediğiniz şeyler kısmına mutlaka Skype adresinizi yazın. Sonrasında mail adresinizi sık sık kontrol edin ya da Skype yazdıysanız, çevrimiçi olun ve dönüş yapmamızı bekleyin. Radyo Kendini Dinle olarak size olabildiğince kısa sürede dönüş sağlamaya çalışacağız.

■ Sonraki aşamada, sadece bizim dinleyeceğimiz bir deneme yayınına tabii tutulacaksınız. Bu yayın sizin sesinizi duymamız ve ayarlarınızı kontrol etmemiz için yapılacak. Ardından da eksik olan ayarlarınızı tamamlayıp, bilmediğiniz konularda sizleri bilgilendireceğiz. Ancak daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, DJ olmak istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız, mutlaka öğrenmeye açık olmalı, bu süreçte sizden istenilenleri yapabilmeli ve bilgisayar kullanımına hakim olabilmelisiniz ki ortaya çıkabilecek sorunları çözüme kavuşturabilesiniz. Bu şartlar gerçekleştiğinde Radyo Kendini Dinle yayın ekibinde yer alabilir ve radyo dinleyicilerimize seslenebilirsiniz.

Kategoriler

Rastgele Yazılar

Sosyal Medyada Biz+