Blog

İyi bir DJ nasıl olur sorusunun yanıtları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, ilk olarak ses nasıl iyi kullanılır sorusuna yanıt almalısınız. İlerleyen bölümlerde sizlere sesi iyi kullanma tekniklerinden kısa bir şekilde söz edeceğiz.

Radyo Kendini Dinle‘de ya da başka bir yerde DJ olmak istiyorum dediğinizde, size bir deneme yayını yaptırırlar ve bu yayın sırasında da DJ’lik konusunda ne kadar başarılı olduğunuza ve sesinizin iyi olup olmadığına bakarlar.

İnternet radyoları amatör olmaları ve bu işi para karşılığı yapmamaları dolayısı ile genellikle, “DJ olsun çamurdan olsun” der; hatta yayını teslim edebileceklerini düşündükleri kişilere DJ’liği kendileri öğretir, sese pek bakmazlar.

Bu tür radyolarda, tahmin etmekte pek de zorlanmayacağınız bir durum ortaya çıkar ve yayın kalitesi yeterince iyi olmaz. Radyo Kendini Dinle olarak biz bu düşüncede değiliz. Belki de bir frekansı olmamasından kaynaklı bu durum ve dinleyicilerimizin burada bulunma amacı da kesintisiz canlı radyo dinlemek. Dolayısı ile yayınımızı birine teslim etmek zorunda değiliz ve kesintisiz müzik akışını sağlayabildiğimiz sürece sorun da yok.

Ancak aramıza katılmak isteyen ve bizimle birlikte Radyo Kendini Dinle’de bulunmayı hedefleyerek DJ olmak istiyorum diyen arkadaşlarımızın da yayın kaliteleri iyi ise “Bizim bir DJ’e ihtiyacımız yok” demiyoruz. Çünkü radyomuzun her daim iyi DJ’lere ihtiyacı var.

Peki iyi bir DJ nasıl olur? Bu sorunun yanıtı için aslında ilk olarak, ses nasıl iyi kullanılır sorusunun yanıtlarına gerek olduğundan söz etmiştik. Sesi iyi kullanma tekniklerini bilen herkes, biraz çaba ile yayın programlarını kullanmayı başarır çünkü.

Ses Nasıl İyi Kullanılır?

Radyo Kendini Dinle ya da herhangi bir başka radyoda olmanız önemli değil. Ancak DJ olmak istiyorum dediğiniz an sizin ihtiyacınız olan tek şey sesinizdir. Dolayısı ile ona çok iyi bakmalı ve yayına başlamadan önce de onu ısıtmalısınız. Bu noktada sporcuları düşünebilirsiniz. Yedek kulübesinde beklerken maça gireceği zaman futbolcuların ısınma hareketleri yaptıklarını görürüz; sonra sahaya çıkarlar değil mi? Siz de sesinizi de, tam da böyle ısıtmalısınız.

Sesi iyi kullanma tekniklerinden söz etmeye tam olarak başlamadan önce, sese iyi ve kötü gelen şeylerden de bahsedelim dilerseniz. Kahve, sigara, reçeteli ilaçlar ya da tüketilen bazı yiyeceklerin ağzı kuruttuğu ve dolayısı ile sese iyi gelmediği bilinmelidir. Sesinize en iyi gelecek ve ağız kuruluğunu önleyecek şey ise sudur. Yayın yapacağınız gün, yanınızdan suyu eksik etmemelisiniz.

Ses nasıl iyi kullanılır ve iyi bir DJ nasıl olur sorusunun önemli yanıtları arasında, sesi yayına canlı yansıtmanın yer aldığını belirterek söze devam edelim. Şöyle ki, sesinizin canlılığı, sizi dinleyen insanlara vücudunuzun genel halini yansıtır. Sabah erken saatte yayınınız var ya da akşamın geç saatlerinde yayın alacaksanız, henüz tam uyanamamış; ya da günün tüm yorgunluğunu üzerinizde biriktirmişseniz, yine de sesinizin canlı çıkmasını sağlamak durumundasınız.

İyi bir DJ nasıl olur sorusunun bir diğer yanıtı ise yayınlarınızda, günlük hayatınızı yaşar gibi davranabilmenizdir. Peki bunu nasıl sağlarsınız? Her şeyin öncesinde, sesinizin yayına canlı gitmesi için dik oturmalısınız. Hatta bazı kişiler bu zamanlarda ayakta durarak yayın yaparlar.

Günlük hayatınızda konuşurken el kol hareketlerini çok sık kullanıyorsanız, yayınlarınızda da bunu yapabilirsiniz. Kendinizi nasıl rahat hissedecekseniz öyle davranmalı; yayındayım diyerek kendinizi kasmamalısınız.

Sesi iyi kullanma tekniklerinden bir diğeri de mikrofonu ağzınıza ne kadar yakın tutmanızın gerektiği ile ilgilidir. Şarkı söylerken sanatçılar mikrofonu ağızlarına yakın tutarlar. Ancak siz iyi bir DJ nasıl olur derken onların bu yaptığını yapmamalısınız; çünkü siz şarkı söylemiyorsunuz. Mikrofonu insan kulağı olarak düşünün ve aranızdaki mesafeyi ona göre belirleyin.

Peki ses seviyeniz nasıl olmalı? Bu noktada da şunu düşünün: Her şeyin öncesinde, büyük bir kalabalık karşısında konuşmuyorsunuz; karşınızda bilgisayarınız var. Bununla birlikte işinizi hafife de alıp fısıldar gibi de konuşmamalısınız. Yani ses tonunuz ne çok az ne de bağırır gibi olmamalıdır.

Son olarak da, konuşurken nefes almayı unutmayın. Çünkü nefes almadığınızda sesiniz yayına gergin gidecektir. Sesi iyi kullanma teknikleri arasında zaman zaman hızlı; zaman zaman da derin nefesler almak için ayrılmış zamanlar vardır. Yayınınızın doğal ve dinlenebilir olması için nefes almayı unutmamalısınız.

Kategoriler

Rastgele Yazılar

Sosyal Medyada Biz+